Lista Aktualności Lista Aktualności

"Przerwany Marsz"

Akcja realizowana z inicjatywy Rady dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Polskie Dzieci Wojny to nasze Babcie i nasi Dziadkowie, osoby urodzone przed zakończeniem II wojny światowej (8.05.1945 r.) - ostatni świadkowie tamtych tragicznych dni.


Akcja stanowi wyraz podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za ich życie i poświęcenie, za to co zrobili dla Polski w czasie okupacji, która odcisnęła na ich dzieciństwie niezatarte piętno.


Intencją organizatorów jest to, żeby 2-go września 2019, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, młode pokolenie Polaków razem z Polskimi Dziećmi Wojny, udali się do szkół na uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020.

Przekroczenie progów szkół/klas przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wchodząc do szkół/klas razem z młodym pokoleniem pokażą i udowodnią, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.

Środowiska młodzieżowe z różnych organizacji i stowarzyszeń w Polsce oraz za granicami naszego kraju zapraszają Polskie Dzieci Wojny do kontynuacji Przerwanego Marszu 1-go września 1939 r.

Szczegóły akcji na stronie www.przerwanymarsz.pl

Organizatorzy zachęcają również aby zbudować razem wirtualną przestrzeń pamięci - “Pamiętniki Pokoleń”: Udokumentuj wspomnienia Polskich Dzieci Wojny i prześlij na adres PrzerwanyMarsz@gmail.com