Lista Aktualności Lista Aktualności

Spotkanie z lasem

…podczas XIX edycji Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki

18 maja 2018 w RODN „WOM” w Bielsku-Białej grupa nauczycieli i edukatorów, członków „Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych” przeprowadziła warsztaty o tematyce przyrodniczo-leśnej pn. „Spotkanie z lasem”.

W warsztatach uczestniczyli nauczyciele z grupami przedszkolnymi i szkolnymi z :

- Przedszkola Publicznego nr 2 w Bielsku-Białej,

- Przedszkola Publicznego nr 9 w Bielsku-Białej,

- Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzu,

- Szkoły Podstawowej nr 7 w Czechowicach- Dziedzicach,

- Szkoły Podstawowej nr 13 w Bielsku-Białej,

- Szkoły Podstawowej nr 18 w Bielsku-Białej.

Stoiska warsztatowe tego dnia również odwiedziła również grupa uczniów z nauczycielami i rodzicami, którzy wzięli udział w Gali Końcowej regionalnego finału konkursu plastycznego „Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze”. Wiedza o przyrodzie i lesie została pogłębiona przez 200-osobową grupę uczestników, którzy odwiedzili następujące stanowiska edukacyjne:

Stanowisko 1 – Drewno w roli głównej i  leśne „Koło Fortuny”

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z cechami najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno. Mieli możliwość poznania drewna różnych gatunków drzew, które różni się barwą, rysunkiem i gęstością a także zastosowaniem. Uczestnicy odpowiadali na pytania wylosowane w „kole fortuny” z różnych dziedzin związanych z lasem.

Stanowisko 2 – Poznajemy las

Uczniowie zapoznali się z warstwową budową lasu. Uczyli się odróżniać gatunki drzew liściastych i iglastych występujących w polskich lasach po: liściach, szyszkach, owocach i nasionach.  

Stanowisko 3 – Poznajemy tropy zwierząt

Uczestnicy zapoznali się ze śladami, jakie pozostawiają zwierzęta, a następnie nauczyli się rozpoznawać tropy zwierząt  odciskając je w piasku i dopasowując na tablicy tropów.

Stanowisko 4 –Zwierzęta polskich lasów

Uczestnicy poznali zwierzęta polskich lasów i uczyli się jak je prawidłowo nazwać i  rozpoznać na podstawie wyglądu. Uczestnicy dowiedzieli się czym się różnią poroża od rogów i które zwierzęta noszą je na głowie. Następnie każdy otrzymał szablon zwierzątka, które mógł pomalować, ozdobić pieczątką lub podpisać swoim imieniem.

Nad doborem plansz i pomocy naukowych do poszczególnych stanowisk czuwała mgr inż. Jolanda Madusiok reprezentującą Nadleśnictwo Bielsko.

Koordynacja przedsięwzięcia:

mgr inż. Irena Polok - Nadleśnictwo Bielsko                                                                                 

mgr inż. Barbara Michałek-Piernik - RODN „WOM” w Bielsku-Białej. Wydarzenie zostało przygotowane i odbyło się w ramach XIX Edycji Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

W warsztatach uczestniczyli również uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej, którzy wcielili się rolę nauczycieli – edukatorów i dzielili się swoją wiedzą w przystępny w sposób z młodszymi uczniami i przedszkolakami. Przygotowane przez nich zabawy dydaktyczne stworzyły ciekawe sytuacje problemowe, co umożliwiło uczenie się i zdobywanie doświadczenia przez młodsze koleżanki i kolegów. Uczniowie zostali przygotowani do udziału w warsztatach przez nauczyciela Panią Gabrielę Guściorę-Konieczną.

Organizatorzy mają nadzieję, że „SPOTKANIE Z LASEM” stanowiło cenne doświadczenie zarówno dla nauczycieli, jak i dla ich podopiecznych.