Lista Aktualności Lista Aktualności

Warsztaty „O lesie w lesie – czyli doświadczenie lasu”

"O lesie w lesie" to wspólny projekt Nadleśnictwa Bielsko i Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach.

W ramach realizacji II edycji projektu 17-18 października odbyły się warsztaty terenowe, w których brało udział 17 nauczycieli ze szkół różnych poziomów nauczania z Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic.

W trakcie warsztatów dyskutowano o problemie braku bezpośredniego kontaktu dzieci i młodzieży z przyrodą oraz konieczności uruchomienia zmysłów (wzroku, smaku, słuchu, węchu i dotyku) w nauczaniu przyrody.  Bardzo ważnym wnioskiem płynącym z warsztatów jest fakt, iż brak kontaktu z przyrodą prowadzi do fizjologicznego i psychologicznego ograniczania zmysłów a to zmniejsza bogactwo ludzkiego doświadczenia. Dla wielu młodych ludzi przyroda jest abstrakcyjna. Posiadają wiedzę ale przyroda jest poza zasięgiem ich zmysłów. Tylko połączenie wiedzy z bezpośrednim doświadczeniem pozwala w pełni poczuć się częścią przyrody, a co za tym idzie stać się odpowiedzialnym za jej stan. Warsztaty pokazały, że las jest idealnym miejscem do prowadzenia zajęć przyrodniczych i propagowania idei zrównoważonego rozwoju. Miejscem realizacji edukacji przyrodniczo-leśnej mogą być jednak nie tylko tereny leśne, ale również ogrody przyszkolne, parki i skwery.

W trakcie dwudniowych warsztatów odbyły się zajęcia terenowe przeprowadzone przez  Irenę Polok z Nadleśnictwa Bielsko, Celinę Borowską RODN "WOM" w Bielsku-Białej, Wiktora Naturskiego z Nadleśnictwa Ustroń oraz Barbarę Michałek-Piernik z Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach.

 

Pierwszy dzień warsztatów miał miejsce na terenie Doliny Wapienicy. Zadania stojące przed uczestnikami wymagały od nich m.in. znajomości odgłosów lasu, gatunków drzew i roślin rosnących w lesie, faktur i kolorów w otaczającym lesie.  Był to również czas na stworzenie własnej artystycznej leśnej ikebany.

W drugim dniu uczestnicy poznali lasy na terenie leśnictwa Jaworze. Dzień ten wypełniony był aktywnościami takimi jak: wyścig drewnianych kul, tworzenie palety barw, rozpoznawanie zapachów lasu oraz poznawanie lasu dotykiem.

 

Warsztaty były okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami aktywnymi na polu edukacji przyrodniczo-leśnej. Rożne formy aktywności takie jak warsztaty w terenie, akcje ekologiczne, wyjazdy terenowe, projekty i konkursy są metodą wzbogacenia realizowanej podstawy programowej w szkołach.

Warsztaty zorganizowane zostały przez Nadleśnictwo Bielsko oraz Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach, które reprezentowali podczas podsumowania warsztatów Dyrektor Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach Pan Mirosław Olek oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko Pan Hubert Kobarski.