Asset Publisher Asset Publisher

Akcja „Dzięcioł”

W dniu 4 października uczniowie Liceum nr 6 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej własnoręcznie skręcali budki dla ptaków.

Przygotowane miejsca lęgowe zostaną wywieszone jeszcze przed zimą w lasach Nadleśnictwa Bielsko, tak aby na wiosnę ptaki mogły zakładać w nich nowe gniazda.

Zespół Szkół Ogólnokształących z oddziałami integracyjnymi im. Armii Krajowej co roku aktywnie bierze udział w akcji skręcania budek dla ptaków. W tegorocznej edycji udział wzięło 190 uczniów, którzy dodatkowo zapoznali się z zasadami prawidłowego wieszania budek i prawidłowej ich konstrukcji.

Podczas akcji przygotowane zostały budki typu B. Są to budki przeznaczone m.in. dla szpaka, bogatki, pleszki, kowalika, krętogłowa, mazurka, wróbla czy jerzyka. Budki wieszane są na drzewach na wysokości ok. 3-5 m.

Uczniowie musieli pamiętać o dokładnym skręcaniu elementów oraz zapewnieniu możliwości otwierania budki na coroczne jesienne czyszczenie. Systematyczne czyszczenie budek i usuwanie starych gniazd jest niezbędne gdyż większość ptaków przy kolejnym lęgu nadbudowuje nowe gniazdo na starym, przez co pisklęta znajdują się coraz bliżej otworu wejściowego, ponadto czyszczenie pozwala zachować odpowiedni poziom sterylności budki.

Leśnicy wywieszając budki lęgowe starają się ułatwić ptakom prowadzenie lęgów i przez to zwiększać ich ilość w lesie. Zapewniając ptakom dogodne miejsca lęgowe możemy zmniejszyć ilość szkodliwych owadów które są pożywieniem zamieszkujących lasy ptaków.

W akcji „Dzięcioł” w 2019 roku biorą również udział uczniowie z:

1) Zespołu Szkolno-przedszkolnego nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

2) Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej

3) Szkoły Podstawowej nr 1 w Bielsku-Białej

4) Szkoły Podstawowej nr 10 w Bielsku-Białej.

W lasach Nadleśnictwa Bielsko zostanie wywieszone jeszcze w tym roku 130 nowych budek.

 

Zapraszamy do objerzenia filmu pt.: "Budki lęgowe. Jak je zrobić aby ptaki chciały w nich zamieszkać?"