Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Państwowe obchodzą 95 lat!

 

- Polskie lasy to jeden z naszych narodowych skarbów w dobrych rękach. Za ten wysiłek, trud, za zaangażowanie chcę w dniu Święta Lasu bardzo serdecznie Wam podziękować - napisał w liście do leśników prezydent Andrzej Duda. 29 maja obchodzono Ogólnopolskie Święto Lasu połączone z centralnymi obchodami jubileuszu 95-lecia Lasów Państwowych.

W liście do uczestników, odczytanym przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę, prezydent podkreślił, że „akt powołania Lasów Państwowych podyktowany był świadomością, że lasy są narodowym dobrem i wymagają wspólnego, profesjonalnego gospodarowania. Dziś Lasy Państwowe obchodzą swoje 95-lecie. Szeroka wiedza i zaangażowanie to cechy, które wyróżniają polskich leśników”.

Zarządzanie lasami, które obecnie zajmują ponad 30 proc. kraju, w 1918 r. lesistość wynosiła ok. 23 proc., a po II wojnie światowej niecałe 21 proc., to, jak podkreślił Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, ogromna odpowiedzialność. - Co więcej, zasobność polskich lasów stawia nas w ścisłej europejskiej czołówce. To wielkie osiągnięcie leśników i całego społeczeństwa.

Polskie lasy wyróżnia w Europie różnorodność biologiczna. Wizytówką, jak zaznaczono, są m.in. gatunki nie tak dawno będące na wymarciu, a dziś powracające do lasów. Po II wojnie światowej było kilkanaście żubrów, dziś jest ich blisko 1,9 tys., podobnie jest z bielikami, w latach 40. ubiegłego wieku było zaledwie 50 par a dziś około 1,5 tys.

Henryk Kowalczyk, minister środowiska podkreślał, że 95 lat w życiu lasu to niewiele, a leśnicy mierzą się z pracą, której owoce będą zbierać następne pokolenia. - To jest niezwykła misja, w której potrzeba bardzo dużo wyobraźni. Leśnicy mając prawie stuletnie doświadczenie są gwarancją, że ochrona przyrody reprezentowana przez Lasy Państwowe jest bardzo skuteczną formą, ponieważ została sprawdzona przez dziesiątki lat - zaznaczył. Henryk Kowalczyk zwrócił też uwagę na funkcję gospodarczą pełnioną przez LP oraz roli lasów w ochronie klimatu.

Dla upamiętnienia uroczystości związanych z jubileuszem posadzono dąb pobłogosławiony przez papieża Franciszka 23 maja 2018 r. podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych do grobu św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Podczas uroczystości podkreślano również znaczenie lasów dla rozwoju krajowej gospodarki. LP dostarczają obecnie ponad 90 proc. drewna, które jest podstawą światowego sukcesu polskich firm meblarskich, papierniczych czy producentów stolarki okiennej. Ten w pełni odnawialny surowiec, uznany za strategiczny dla Polski umożliwia pracę około 350 tys. osób w prywatnych zakładach usług leśnych oraz firmach przerabiających drewno i wytwarzających produkty z drewna.